Next Show Date: Sunday 8th March 2020

2019 Dalgety Team Penning & Saddleup Sunday

 

Team Penning Results

Sub Juniors

=1st Dan O’Ryan, Jock O’Ryan, Claire O’Ryan, Erin O’Ryan, Felicity O’Ryan, Addi O’Ryan, Tayla Smith, Harry French, Riley Cowie, James O’Ryan, Elly Sephton, Daisy Sephton, Cody Warren, Dj Warren

Juniors

1st Breanna Bassett, Caitlyn Oliver, Abbie Waterson

2nd Alex Gould, River Wilkinson, Conor Bradley

3rd Tara Miner, Jack Miners, Jane Miners

4th Alex Gould, Danny Turnes Dixon, River Wilinson

5th Marli Dixon, Molly Vickery, Elyssa Gould

Opens

1st Marsha Smith, Susan Bassett, Pat O’Ryan

2nd Mick Miners, Joanne Miners, Ben Rudd

3rd Fur Williams, Nev Clarke, Lindsay Dowling

4th Ray Warren, Susan Bassett, Marsha Smith

5th Scott Bradley, Fur Williams, Lindsay Dowling

 

Stumpy Freebody Sportsmanship Award Winner

 

Jenny Arnold

 

Saddle Up Sunday Results

 

Assisted results:

Stockmans Challenge = 1st Felicity O’Ryan, 2nd Addi O’Ryan, 3rd James Miners, 4th Jock O’Ryan, 5th Erin O’Ryan, 6th Claire O’Ryan

Bending 1st Addi O’Ryan, 2nd Felicity O’Ryan, 3rd Jock O’Ryan, 4th James Miners, 5th Erin O’Ryan, 6th Claire O’Ryan

Flags 1st James Miners, 2nd Addi O’Ryan, 3rd Felicity O’Ryan, 4th Erin O’Ryan, 5th Jock O’Ryan, 6th Claire O’Ryan

Western Bend = 1st Jock O’Ryan, 2nd Addi O’Ryan, 3rd Felicity O’Ryan, 4th Erin O’Ryan, 5th James Miners, 6th Claire O’Ryan

In & Out Paddock = 1st Felicity O’Ryan, 2nd Erin O’Ryan, 3rd Addi O’Ryan, 4th James Miners, 5th Jock O’Ryan, 6th Claire O’Ryan

Scudahoe = 1st Addi O’Ryan, 2nd James Miners, 3rd Erin O’Ryan, 4th Jock O’Ryan, 5th Claire O’Ryan, 6th Flic O’Ryan

Snakes & Ladders = 1st Addi O’Ryan, 2nd Erin O’Ryan, 3rd Jock O’Ryan, 4th James Miners, 5th Felicity O’Ryan, 6th Claire O’Ryan

Bawnduggie Bend = 1st Addi O’Ryan, Erin O’Ryan, 3rd Felicity O’Ryan, 4th Jock O’Ryan, 5th James Miners, 6th Claire O’Ryan

Drum & Peg = 1st Addi O’Ryan, 2nd Erin O’Ryan, 3rd Felicity O’Ryan, 4th James Miners, 5th Claire O’Ryan, 6th Jock O’Ryan

Under 8s results:

In & Out Paddock = 1st Izzy Wallace, 2nd Tayla Smith, 3rd Dan O’Ryan, 4th Harry French, 5th Femma Filtness

Scudahoe = 1st Tayla Smith, 2nd Izzy Wallace, 3rd Dan O’Ryan, 4th Harry French 5th Gemma Filtness

Snakes & Ladders = 1st Izzy Wallace, 2nd Tayla Smith, 3rd Dan O’Ryan, 4th Harry French 5th Gemma Filtness

Bawnduggie Bend = 1st Izzy Wallace, 2nd Dan O’Ryan, 3rd Tayla Smith, 4th Harry French 5th Gemma Filtness

Drum & Peg = 1st Tayla Smith, Izzy Wallace, 3rd Dan O’Ryan, 4th Gemma Filtness, 5th Harry French

Bending = 1st Izzy Wallace, 2nd Tayla Smith, 3rd Dan O’Ryan, 4th Harry French, 5th Femma Filtness

Flags = 1st Izzy Wallace, 2nd Tayla Smith, 3rd Harry French, 4th Dan O’Ryan, 5th Gemma Filtness

Western Pole Bend = 1st Izzy Wallace, 2nd Tayla Smith, 3rd Dan O’Ryan, 4th Gemma Filtness, 5th Harry French

Stockmans Challenge = 1st Dan O’Ryan, 2nd Izzy Wallace, 3rd Gemma Filtness, 4th Tayla Smith, 5th Harry French

Under 13s results:

Stockmans Challenge = 1st Jack Miners, 2nd Jack Lucas, 3rd Ollia Stockl, 4th Molly Vickery, 5th Marli Dixon

Bending = 1st Jack Miners, 2nd Josh May,  3rd Sage Dixon, 4th Darcy Rudd, 5th Jane Miners

Flags = 1st Jane Miners, 2nd Ollia Stockl, 3rd Darcy Rudd, 4th Ella French, 5th Sage Dixon

Western Bend = 1st Jack Miners, 2nd Ollia Stockl, 3rd Jane Miners, 4th Shania Caldwell, 5th Alyssa Gould

In & Out Paddock = 1st Jack Miners, 2nd Ollia Stockl, 3rd Sage Dixon, 4th Shania Caldwell, 5th Josh May

Scudahoe = 1st Jack Miners, 2nd Josh May, 3rd Jack Lucas, 4th Ollia Stockl, 5th Alyssa Gould

Snakes & Ladders = 1st Jack Miners, 2nd Marli Dixon, 3rd Josh May, 4th Alyssa Gould, 5th Shania Caldwell

Bawnduggie Bend = 1st Josh May, 2nd Jack Lucas, 3rd Marley Dixon, 4th Alyssa Gould, 5th Jane Miners

Drum & Peg = 1st Josh May, 2nd Jack Lucas, 3rd Marley Dixon, 4th Alyssa Gould, 5th Jane Miners

 Under 16s results:

Stockmans Challenge = 1st Tara Miners, 2nd Breanna Bassett, 3rd Caitlyn Oliver, 4th Emily Willsmer, 5th Ben King

Bending = 1st Alex Gould, 2nd Tara Miners, 3rd Breanna Bassett, 4th Lauren Blacka, 5th Ben King

Flags = 1st Breanna Bassett, 2nd Anneka Miners, 3rd Lili Paske, 4th Caitlyn Oliver, 5th Lauren Blacka

Western Bend = 1st Jeremy Kennedy, 2nd Tara Miners, 3rd Lauren Blacka, 4th Breanna Bassett, 5th Anneka Miners

In & Out Paddock = 1st Tara Miners, 2nd Lauren Blacka, 3rd Alex Gould, 4th Caitlyn Oliver, 5th Jeremy Kennedy

Scudahoe = 1st Alex Gould, 2nd Jeremy Kennedy, 3rd Breanna Bassett, 4th Lauren Blacka, 5th Lilli Paske

Snakes & Ladders = 1st Alex Gould, 2nd Lauren Blacka, 3rd Breanna Bassett, 4th Jeremy Kennedy, 5th Tara Miners

Bawnduggie Bend = 1st Lauren Blacka, 2nd Breanna Bassett, 3rd Caitlyn Oliver, 4th Anneka Miners, 5th Ben King

Drum & Peg = 1st Alex Gould, 2nd Tara Miners, 3rd Breanna Bassett, 4th Jeremy Kennedy, 5th Caitlyn Oliver

Opens:

Stockmans Challenge = 1st James O’Ryan, 2nd Irene French, 3rd Breanna Arnold, 4th Vanessa Dixon, 5th Ray Warren

Bending = 1st Robert Miners, 2nd Irene French, 3rd James O’Ryan, 4th Breanna Arnold, 5th Ray Warren

Flags= 1st James O’Ryan, 2nd Irene French, 3rd Meg Williams, 4th Archie French, 5th Astrid French

Western Bend = 1st James O’Ryan, 2nd Ashley Miners, 3rd Emily Ried, 4th Archie French,5th Browyn Wellsmore

In & Out Paddock= 1st Robert Miners, 2nd Ray Warren, 3rd Marsha Smith, 4th Irene French, 5th Ashley Miners

Snakes & Ladders=  1st Ray Warren, 2nd Tanya O’Ryan, 3rd Irene French, 4th Ashley Miners, 5th James O’Ryan

Drum & Peg = 1st Ashley Miners, 2nd Archie French, 3rd James O’Ryan, 4th Tanya O’Ryan, 5th Ashley Miners

Bawnduggie Bend= 1st Robert Miners, 2nd Ray Warren, 3rd Marsha Smith, 4th Lauren Van Dyke, 5th Irene French

Scudahoe= 1st Ashley Miners, 2nd Marsha Smith, 3rd Ray Warren, 4th Nev Barrass, 5th Archie French

  

 28th & 29th September 2019

A fun-filled weekend is awaiting you again this year at Dalgety showground on September 28th & 29th of September when the Dalgety Show Society will host the 10th year of Team Penning, starting from 8am on Saturday. This will be followed by the Saddle-Up Sunday the next day on the 29th of September.

Team Penning

The Dalgety Team Penning is NOW FULL.

This year we will place host to 31 open teams, 8 junior teams  & 13 sub juniors.

Entry costs are Open $55, Under 16s $25, Under 8s or led kids $5. Camping available.

Team Penning is a fun team's sport consisting of 4 people per team, with only 3 of the team being in the pen at one time. Each team has ninety seconds to cut 3 head of cattle with the same coloured collars from the mob of 21. It is a great family sport with three sections catering for sub-junior (10 and under), junior (9 - and under 17 years) and open. Juniors can choose to compete in either a junior or an open team; however, they cannot compete in both sections. You can enter your team of four, or if you cannot find 3 others, enter yourself. But even if you don't participate it is a great event to watch where rider and horse vs the cunning cattle, as it is not always the seasoned riders that come away with a win.

Download entry forms and waivers:

Please send entries with cheques payable to Dalgety Show Society to Joanne Miners, Longfield, 5054 Snowy River Way, Dalgety 2628. If you would like any further information, please contact Joanne on 6456 5177 or 0448 665 881 or email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

 

Saddle-up Sunday 

Sunday the 29th will see a great and enjoyable day for families and their horses with Saddle-up Sunday. If you are interested in participating in events such as flag races, barrel races, bending and lots of others, while catering for all riding abilities, then this day is for you! 

Entries will open on the morning of the competition from 8am. If you would like any further information, please contact Joanne Miners on 6456 5177 or email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Dalgety Show Society and the Team Penning - Saddle Up Sunday look forward to seeing everyone, riders, their families and spectators for a great couple of fun days out at the Dalgety Showground on the weekend of the 28th & 29th September 2019!